Kaybedilen Sadece Kıdem Tazminatı mı Olacak?

Daha önce burada defalarca yazdım. İktidar, işçilerin kıdem tazminatlarını gasp etmeden rahata ermeyecek.

Nitekim 2012’den beri kıdem tazminatının fona aktarılması konusu iktidar tarafından ara ara gündeme getirilmekteydi. Ancak özellikle son iki aylık süreçte iktidarın bu konudaki sabırsızlığını görmemek mümkün değil. Elbette bu sabırsızlığın birçok sebebi vardır. Elbette en büyük sebep, iktidarın şu an finansal bir kriz içinde bulunması ve bu krizin giderek daha da büyüyecek olması.

CHP 15. Dönem İstanbul Milletvekili Dr. Engin ÜNSAL, Cumhuriyet’te yayınlanan 27 Mayıs tarihli yazısında, bu konuya değiniyor. Özellikle Ünsal, iktidarın ekonomik kaynakları son derece israf etmesi sonucunda, koparılacak en kolay para “kaynağı” olarak işçilerin kazanımların iktidar tarafından nasıl talan edileceğine dikkat çekiyor.

Engin Ünsal’a bu konuda katıldığımı belirterek ben de birkaç ekleme yapmak istiyorum. İktidar, işçilik alacaklarından el atabileceği en kolay alacak olarak kıdem tazminatını görüyor. Zaten buna ilişkin, Cuma vaazlarında ya da diğer dini vaazlarda da kıdem tazminatının aslında “haram” olduğu son dönemlerde çok belirtilmektedir. Bunlar elbette bir operasyonun parçası.

Ancak işçilerin yaşamış olduğu tehlike sadece kıdem tazminatına ilişkin değil. Nitekim Ünsal’ın da yazısında belirttiği gibi iktidarın çok ciddi bir nakit bunalımı mevcut olmakta ve ülkenin yaklaşık yüksek faizli 500 milyar lira civarında dış borcu bulunmaktadır.

Bu sebeple, eğer işçi kesiminden taviz verildiğinde iktidar elini sadece kıdem tazminatına atmayacak, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti, işe iade tazminatı gibi diğer işçilik kazanımlarına da mutlaka el atacaktır.

Bu sebeple, işçi örgütlerinin işçilerin kıdem tazminatına daha çok sahip çıkması, bu konuyu daha çok dile getirmesi, işçilerin kıdem tazminatına daha çok sahip çıkması daha çok tartışması ve daha çok gündemde tutması gerekmektedir. Nitekim bu konuda verilecek tek bir taviz, çorap söküğü gibi geri kalanını getirecektir.

Av. Yıldıray Çıvgın

Bir Cevap Yazın