Silahı Doldurup Asıl Faile Vermek – Kasten Öldürmeye Yardım

Bu yazımızda Yargıtay 1. Ceza Dairesinin kasten öldürmeye yardım konulu temmuz 2020 tarihli bir kararına yer verilmiştir.

Karara konu olayda sanıklardan biri, babası olan diğer sanığa tüfeği doldurup vermiştir. Baba olan sanık ise bu tüfek ile maktulü öldürmüştür.

Birinci Ceza Dairesi tüfeği doldurup babasına veren sanığın bu eyleminin, TCK md. 81’de düzenlenene “kasten öldürme” suçuna yardım niteliğinde olduğuna hükmetmiştir.

Kararın ilgili kısmı şu şekildedir:

Sanık …, sanık …’ın elinde tüfek ile maktullerin evine yaklaşarak ateş ettiği, maktullerin de sopalar ve tabanca ile karşılık verdiği olayda, maktul …’in sanık …’ı öldürücü olmayan isabetle tabanca ile yaraladığı, sanık …’ın yaralanması üzerine aracın arkasına geçerek saklandığı ve açılan ateşten korunma imkanı bulduğu, sanık …’in bu sırada arabanın arkasında tüfeği doldurup babasına verdiği ve sanık …’ın maktulleri öldürdüğü olayda; sanık …’in, öldürme eyleminin işlendiği sırada fiilin icrasını kolaylaştırması eyleminin kasten öldürmeye yardım olarak değerlendirilmesi gerektiği, bu bağlamda sanık …’in maktule karşı TCK’nin 81, 39. maddeleri gereğince cezalandırılması gerekir.“””

Av. Yıldıray ÇIVGIN

Bir Cevap Yazın