Covid-19’un Meslek Hastalığı Sayılmasının TBMM Sağlık Komisyonunda Kabul Edilmesi

Covid-19’un sağlık çalışanları için “meslek hastalığı” olarak sayılması için yapılan mücadele sonuç verdi.

Konuya ilişkin olarak Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre covid-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak sayılması TBMM Sağlık Komisyonunda kabul edildi.

SES’in açıklaması şu şekilde:

“Aylardır iş yerleri önünde yaptığımız eylemler, Mecliste grubu bulunan partilerle görüşmelerimiz, şube/temsilciliklerimizin illerindeki siyasi partileri ziyaretleri, milletvekillerine gönderdikleri mailler, görüşmeleri, hashtag çalışmalarımız neticesinde Covid-19’un meslek hastalığı sayılması yönünde önemli bir adım atıldı.

Meclis Sağlık Komisyonu’nda tüm partilerin temsilcilerinin ortak görüşüyle Covid-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı sayılması kabul edildi. Komisyon Başkanı Recep Akdağ, ortak yasa teklifi hazırlamak için parti yöneticileri ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.

Sağlık alanında örgütlü emek ve meslek örgütleriyle birlikte Covid-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin bütün sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin karşılık bulması için mücadelemiz devam edecek.

Sağlık Komisyonu’nda onaylanan yasa teklifi bir an önce, geçmiş dönemde yaşamını yitiren ve enfekte olan sağlık emekçileri ile tüm sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışan emekçileri kapsayacak şekilde yasalaşması için sürecin takipçisi olacağız.”

Covid-19’un emekçiler için, özellikle sağlık emekçileri için büyük tehlike oluşturduğunu, hükümet tarafından emekçilerin virüse karşı korunmadığını daha önce de söylemiştik. Dolayısıyla sağlık emekçilerinin virüse karşı ne tıbbi ne hukuki hiçbir güvenceleri bulunmamaktadır.

Bu sebeple, virüsün meslek hastalığı olarak açıkça sayılması, her ne kadar şu an için Sağlık Komisyonunda kabul edilmiş olsa da, mücadelenin önemi açısından oldukça iyi bir kazanım olduğunu düşünüyorum.

Av. Yıldıray ÇIVGIN

Kaynak: gerçekgundem

Bir Cevap Yazın